GÉPKEZELŐ KÉPZÉS
GÉPKEZELŐ KÉPZÉS
Gépkezelői lexikon .
Szaktanfolyami képzéssel és vizsgával összefüggő információk 2021. november 5-től.
2021. év végén megjelent az 54/2021. (XI.5.) ITM rendeletet a közúti közlekedési ágazatban használt gépek kezelőinek képzéséről és vizsgáztatásáról.
A gépkezelő képzésben részt vevők felkészítése és vizsgáztatása az előző évektől eltérően kizárólag hatósági jellegű lett, az OKJ szakképesítés és vizsga kivezetésre került a rendszerből.
A jogszabály alapján a legfontosabb változások a gépkezelő képzésben az alábbiak:
- 33 db gépcsoport helyett ezentúl 82 db tartozik a hatósági képzésekhez,
- a gépkategóriák bővültek új gépcsoportokkal,
- bővül a képzés elméleti tantárgyakkal,
- szóbeli vizsgaelemek kerülnek a vizsgába (2 általános és 1 gépspecifikus),
- korábbi szakképesítéssel rendelkezők továbbra is csak gyakorlati vizsgával megszerezhetik a képesítést,
- megváltozik a kiállított jogosítvány mintája
Az eddig helyhez kötött berendezéseknek minősülő és hatósági vizsga kötelezettséggel nem bíró gépek és berendezések is hatósági vizsga kötelezetté váltak.
A gépek új besorolásának táblázata megtalálható az 54/2021. (XI.5.) ITM rendelet mellékleteként. A választható gépcsoportok táblázata elérhető: Megtekintés
A gépkezelő képzések óraszámait gépcsoportonként részletesen meghatározza az Innovációs és Technológiai Minisztérium által 2021-ben kiadott Tantervi és Vizsgakövetelmény.
A gépkezelő szaktanfolyami képzés elméleti és gyakorlati részből áll.
Az elméleti oktatási rész keretében
- általános munkavédelmi és elsősegélynyújtási ismereteket,
- általános üzemeltetési és technológiai ismereteket,
- szakirányú gépspecifikus ismereteket,
A gyakorlati oktatási rész keretében
- gépkezelési gyakorlatot,
- munka- és balesetvédelmi ismereteket oktatunk
Korábbi jogosítványok és szakképesítések beszámítására is lehetőség van, az alábbiak szerint:
- Ha a tanuló bármely gépcsoport tekintetében rendelkezik a gépkezelői vizsgát megelőző öt éven belül megszerzett gépkezelői jogosítvánnyal, mentesül az elméleti oktatási rész keretében az általános munkavédelmi és elsősegélynyújtási ismereteke, valamint az általános üzemeltetési és technológiai ismeretek szerinti oktatás és az ahhoz kapcsolódó gépkezelői vizsga alól.
- A tanuló mentesül a teljes elméleti oktatási rész és az ahhoz kapcsolódó elméleti gépkezelői vizsga alól, ha a gépcsoporthoz tartozó könnyű- vagy nehézgépkezelői vagy az Országos Képzési Jegyzékben foglalt építő- és anyagmozgató szakképesítéssel rendelkezik.
- A külföldön megszerzett gépkezelői jogosítvány esetén a közlekedési hatóság az egyes gépek tekintetében a munkavégzés célja és módja, valamint a gép szerkezeti kialakításának meghatározó jellemzőivel megfeleltethető képesítése figyelembevételével határozatban határozza meg, hogy az előírt kötelezettségek közül melyek teljesítését követően adható ki gépkezelői jogosítvány